Członkowie

W skład ISAC-Lotniczego wchodzą członkowie-założyciele

Polskie linie lotnicze LOT SA

Polskie Linie Lotnicze LOT powstały w 1928 r. w wyniku połączenia prywatnych linii lotniczych Aerolot i Aero. Jako narodowy przewoźnik LOT rozpoczął działalność 1 stycznia 1929 r. i jest obecnie jedną z 12 najstarszych czynnych linii lotniczych na świecie. Od 1931 r. na statecznikach pionowych samolotów LOT-u znajduje się stylizowany żuraw autorstwa wybitnego grafika Tadeusza Gronowskiego. Niezmienna obecność tego znaku jest wyrazem łączenia przez LOT tradycji z nowoczesnością.

Od 2003 r. LOT należy do Star Alliance – sojuszu zrzeszającego wiodące linie lotnicze na całym świecie. Misją sojuszu jest oferowanie pasażerom komfortu i najwyższych standardów podróży. Dzięki Star Aliance nasi pasażerowie mogą szybciej i wygodniej docierać w najdalsze zakątki świata. W trakcie podróży mogą także korzystać z salonów VIP i Executive Lounge oraz licznych benefitów wynikających z udziału w programach Frequent Flyer.

Dzięki współpracy w ramach europejskich hubów, w Warszawie i Budapeszcie, stworzona została optymalnie zaprojektowana siatka połączeń umożliwiająca szybkie, nawet 30-minutowe transfery. Położenie w centrum Europy i przyjazna infrastruktura lotnisk zapewniają szerokie możliwości przesiadkowe dla całego regionu. Dostosowana do wymogów siatki flota wspiera budowę połączeń dalekodystansowych, europejskich i krajowych, a także przewozów cargo.

Polskie Porty Lotnicze

Polskie Porty Lotnicze S.A. (PPL) są wiodącym podmiotem lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce, biorącym aktywny udział w kształtowaniu i rozwoju tego strategicznego sektora gospodarki. Jest liderem rynku, do którego należą kluczowe elementy infrastruktury państwa, gwarantujące niezakłóconą zdolność funkcjonowania podmiotów działających w branży usług lotniczych. W zasobach PPL znajduje się m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie (EPWA) – największy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo–Wschodniej.

Przedsiębiorstwo zostało utworzone na podstawie ustawy z dnia 23 października 1987 r. Kontynuuje działalność istniejącego od 1959 Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. Od października 2017 r. do października 2022 r. działalność przedsiębiorstwa regulowała ustawa z dnia 15 września 2017 r. o przedsiębiorstwie państwowym „Porty Lotnicze”.

Przedsiębiorstwo jest wyłącznym właścicielem portów lotniczych w Warszawie oraz Radomiu i Zielonej Górze..

PPL posiada udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk w: Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie, Poznaniu, Nowym Dworze Mazowieckim, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach, Szymanach i Bydgoszczy.

Polska agencja Żeglugi Powietrznej

Każdego dnia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się nad Polską. Nadzorowana i kontrolowana przez nas przestrzeń powietrzna liczy przeszło 334 tys. km2 i jest jedną z największych w Europie. Codziennie na pokładach samolotów przelatujących nad Polską znajduje się blisko pół miliona pasażerów. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w Polsce instytucją, która szkoli i zatrudnia cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego.

Agencja jest państwową osobą prawną, jednostką sektora finansów publicznych, która swoją podstawową działalność finansuje z opłat nawigacyjnych wpłacanych przez użytkowników przestrzeni powietrznej. Agencja podlega nadzorowi Prezesa ULC oraz Ministra właściwego ds. transportu.

W 2019 roku blisko 600 kontrolerów ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej obsłużyło prawie milion przelotów tranzytowych, zbliżeń do lotnisk oraz startów i lądowań, a informatorzy Służby Informacji Powietrznej (FIS) nadzorowali blisko 260 tys. operacji lotniczych wykonywanych w ramach lotnictwa ogólnego – General Aviation.